Krach na burze
Co to je? + Jak vzniká? + Vliv na okolí
Burza je místo, kde se obchoduje s akciemi (tj. podíly na vlastnictví firem), penězi různých měn či surovinami. Obchody na burze určují hodnotu akcií, kurzy světových měn a ceny surovin. Burzovní obchodníci využívají tzv. spekulace, tj. předpoklad růstu či poklesu ceny. Pokud se ve svém odhadu spletou nebo pokud je cena určitého obchodovaného zboží dlouhodobě podhodnocena nebo naopak nadhodnocena, může v extrémním případě dojít k velkému chaosu a k nekontrolovanému růstu či naopak poklesu cen akcií či zboží, k otřesu měnových kurzů apod. Důsledkem pro běžného člověka může být například růst cen zboží, hromadné propouštění zaměstnanců apod.
Zajímavosti
Zatím nejznámější krach nastal na newyorské burze v říjnu 1929 (tzv. černý pátek). Znamenal otřes ekonomiky USA a byl počátkem světové hospodářské krize (1929–1933).
Navazující aktivita ve škole
Zamyslete se nad tím, jaké důsledky by pro vás měl: nárůst/pokles světové ceny kukuřice o 60 %, pokles/nárůst hodnoty amerického dolaru na polovinu/dvojnásobek, pokles/nárůst hodnoty akcií největšího průmyslového podniku ve vašem městě na polovinu/dvojnásobek.
Diskutovat o pojmu Krach na burze.